Основні положення про договір поставки

Розбір договору поставки на прикладі

Судова практика за договором поставки:

Укладення договору поставки

Перед укладенням договору поставки Постачальнику обов’язково потрібно перевірити свого контрагента. 

Постанова Верховного Суду від 13 березня 2019 року по справі № 904/2158/18 вказує, що при укладенні договорів поставки дуже поширеним є застосування специфікацій до договору, в яких зазначається найменування, кількість, ціна товару. Постачальнику слід звернути увагу, що якщо договором передбачена поставка товару за специфікацією то потрібно оформлювати специфікації на поставку кожної партії товару. Виникають випадки, коли товар поставляють за видатковою накладною забуваючи укласти специфікацію до договору і не посилаючись у накладній на реквізити договору. Все це може привести до відмови в стягненні з Покупця пені та штрафів за несвоєчасну оплату по договору, оскільки суд, може прийти до висновку, що поставка товару по накладній є окремим, іншим правочином. 


Застосування в договорах поставки товару правил Інкотермс

Відповідно до висновку Верховного Суду викладеного в Постанові Верховного суду від 05 березня 2019 року по справі №  923/123/18 постачальник зобов'язаний був повідомити покупця про готовність зерна до відвантаження покупцю на базисі поставки із зазначенням точної кількості зерна, адреси та найменування складу, як місця, в якому здійснюється передача зерна у власність покупцю.  Недотримання Постачальником цієї вимоги спричинило направлення справи про стягнення 1,3 мільйона гривень штрафних санкцій з Постачальника на новий розгляд, хоча поведінка Покупця стала однією з причин того, що Постачальник не зміг поставити Товар.


Умови щодо звільнення Постачальника від відповідальності за невиконання зобов’язання в зв’язку з форс-мажорними обставинами

Особливу увагу слід звернути на порядок підтвердження форс-мажорних обставин. Зазвичай в договорах передбачають, що форс-мажорні обставини підтверджується сертифікатом Торгово-промислової палати України (далі - ТПП України) або уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами, який надається протягом 10-15 календарних днів з дати настання обставин. Однак не завжди є змога у вказаний строк отримати сертифікат від ТПП України. Схожа ситуація відображена в Постанові Верховного Суду від 15 червня 2018 року по справі №  915/531/17.